Para Sayma Makinesi Çeşitleri

Herkes bir bankaya bir döviz bürosuna gitmiştir. Bu mekânlar da bir makine görmüşüzdür. Herkeste bu makinenin ne olduğuna ve ne işe yaradığını merak etmiş ve çok sürmeden görmüşlerdir. Bu diye bahsettiğimiz makine para sayma makinesidir. Evet, bu mekânlarda yani banka veya döviz bürolarında mutlaka rastlamışızdır para sayma makinelerine. Peki, bu makineler adında anlaşılacağı üzere para saymaya mı yarıyor sadece bu konuda da söyleyecek fazla bir şeyimiz yok. Para sayma makineleri sadece para sayma işleri için kullanılmaktadır.

Para sayma makineleri, ikiye ayrılır. Birincisi kâğıt para sayma makinesidir. İkincisi ise bozuk para sayma makinesidir. İki para sayma makinesi arasında çokta fark yoktur. İkisinde de asıl amaç para saymaktır. Tabiî ki normal bir insanda sayabilir bunda ne var desek de ne kadar güvenilir ve ne kadar dürüst olacağını bilemeyiz. Ve günde onca para sayma işlemi gerçekleştirilen banka ve döviz bürolarında bu tip makinelere ihtiyaç oldukça fazladır. Madeni para sayma makinesinde çalışma prensibi madeni paranın ağırlığını tespit etmek üzerine kuruludur. Örneğin bozuk para sayma makinesi içine atılan 1 lira ve 50 kuruşu madeni para sayma makinesinin karıştırmadan doğru bir şekilde ayırt edebilmesi için makinenin ağırlıkları bilmesi gerekmektedir. Bu prensip ve mantıkla çalışır bir madeni para sayma makinesi. Kâğıt para sayan makinesi ise kağıt paraları özel detektörler ile algılar ve ayırır.

Para sayma işi ciddi ve şakası olmayan bir iştir. Bu yüzden para sayma makineleri bu iş için çok büyük bir fırsattır. Para sayma makineleri fiyat olarak çokta yüksek bir meblağa sahip değildir. Herkesin ihtiyacını görebileceği kendi bütçesine karşılık gelen para sayma makineleri de mevcuttur.