Para Sayma Makinesi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Para sayma makinesi banknotların giriş çıkışının yoğun olarak yapıldığı bankalarda ve her türlü kurumsal ve özel şirketlerde kullanımı yaygın olan elektronik cihazlardır. Teknolojinin gelişmediği çağlarda, kurumlarda para sayma işlemini çalışanlar elleri ile yapmaktaydı ve bu da epey zaman alıyordu. Üstelik ne kadar profesyonel olursa olsunlar çalışanların zaman zaman para sayarken kafası karışabiliyor ve yanlış sonuçlar çıkartabiliyordu. Gelişmekte olan teknolojini imkanlarından yararlanarak para sayma konusunda hataya yer vermemek hem de çalışanların zamandan tasarruf etmesi açısından para sayma makinesi üretildi.

Para Sayma Makinesi Çeşitleri

Para sayma makinesi kâğıt paraları sayan destekleyen ve birimleri ayıran fonksiyonlara sahiptir. Günümüzde piyasaya sunulan para sayma makinelerinin çeşitleri de kullanılacağı alanın büyüklüğü ve niteliğine göre farklılık göstermektedir. Nakit alım satımlarını yoğun olduğu alanlarda, bankalar ve döviz bürolarında kullanılan kâğıt para sayma makinelerinin yanı sıra bakkal, terzi, kasap, büfe gibi küçük esnaflarda ise bozuk para sayma makinesi çeşitleri kullanılmaktadır.

Bozuk Para Sayma Makinesinin Özellikleri

Bozuk para sayma makinesi ya da madeni para sayma makinesi olarak da bilinen bu para sayma makinesi türleri de çok nitelikli ve işlevsel bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. 5 kuruşluk, 10 kuruşluk, 25 kuruşluk, 50 kuruşluk ve 1 liralık bütün madeni paraları karışık olarak sayabilme özelliğine sahip olan bozuk para sayma makineleri aynı zamanda paraları ayırt etme özelliği ile de adından söz ettirmektedir.