Para Sayma Makinesi Türleri

Para sayma makinesi birçok kurumun, kuruluşun, bankaların, döviz bürolarının ve daha birçok yerin kurtarıcısı olmaktadır. Bu makinelerin hem güvenilir olması hem de hızlı olması ayrıca sahte parayı ayırt edebiliyor olması kullanıcısına hem zaman hem de güvenirlik açısından yarar sağlamaktadır.

2 tür para sayma makinesi vardır; biri kâğıt para sayma makinesi, diğeri bozuk para sayma makinesidir. Bozuk para sayma makinesi özellikle bozuk para ile çalışan merkezlerde tercih edilmektedir. Örneğin bazı noktalara koyulan, bozuk para ile çalışan çikolata, kahve makineleri gibi. Tabi bunu yanında başka kurumlarda da tercih edilmektedir. Kâğıt para sayma makineleri ise kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Sadece para sayan basit makineler olduğu gibi, sahte parayı ayırt eden, dokunmatik gibi daha birçok çeşit makineler bulunmaktadır. Parayı karışık koyduğunuzda bile sizin için düzenleyen makineler de bulunmaktadır. Para sayma makineleri sürekli alınacak bir makine değildir bu nedenle seçim yaparken tam olarak ihtiyacınızı belirleyip, kendinize uygun olan iyi bir makine almakta fayda var. Para sayma makinelerinin de fiyatları bu türlere göre değişiklik göstermektedir. Aldığınız makinenin birkaç fonksiyonu olması size artılar katabilir. Sahte para tespit eden ve para boyut sensörü olan makineler para ayırma işlemi ile uğraşmamanıza yardımcı olur. Unutulmaması gereken bir durumda aldığınız para sayma makinesinin hangi işletme türünde kullanılacağıdır. Küçük esnafın tercihi küçük para sayabilmekten daha çok sahte para tespiti ilk tercih olacaktır.

Bütçenize uygun birkaç işi bir arada yapabilen, farklı boyutlarda birçok seçeneği inceleyip size uygun olan para sayma makinesini tercih edin. Türkiye’de üretilen ürünlerden seçmeniz size yazılım sıkıntısından kurtaracağını unutmayın. Para sayma makinelerinin kullanma klavuzlarınıda dikkatle okumanızı öneririz.