PARANIN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

TÜRK LİRASININ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Para sayma makineleri veya sahte para kontrol makineleri olmadan, Türk Lirasını nasıl kontrol ederim?

 

Bilindiği gibi normal kağıt, mor ışığa karşı duyarlıdır ve geri yansıtır. Merkez bankalarının ortak kullandığı kağıt kalitesi ise mor ışığa karşı duyarsız kalır ve ışığı emer ve geri yansıtmaz.

Buda mor ışık altında paranın gerçeklik kontrolünün yapılmasına olanak tanır. Yani sahte banknotlar mor ışığı geri yansıtırken aynı zamanda “beyaz” bir renk alır. Gerçek banknotlar ise mor ışığı tamamen emer ve “koyu” renk olarak kalır.

SAHTE PARA KONTROLÜ

Resimlerde göründüğü gibi, gerçek paralar aşırı mor ışığın altında, merkez bankaları tarafından yerleştirilmiş gizli şekiller ve resimler görünmektedir.

                     

Mor ötesi ışık bunun yanı sıra, para testinde diğer bir özelliğe de sahiptir. Merkez bankaları basmış olduğu paralara, sahteleri ile ayırt edilmesi için, gizli yazılar ve damarlar yerleştirir. Bu gizli yazılar sadece mor ışık altında görülebilir. Not olarak eklemde fayda var, günümüzde birçok sahte paraya da artık bu gizli yazıları koyuyorlar tabi merkez bankasının bastığı gibi orijinal durmuyor. Ama siz her ihtimalde sahte para kontrolü için pointer 2  ve ya zoom 4 gibi sahte para kontrol makinelerini tercih edin. Çünkü bunlar tamamen otomatik olarak parayı tanır ve kullanıcıya %100 güvenli sahte tespit imkanı sunar.

PARADA BULUNAN GİZLİ RESİMLER

Bununla beraber paralarda çıplak gözle test edebileceğiniz gizli resimler vardır. Parayı güçlü bir ışığa doğru tutarak gizli resmi görebilirsiniz. (Gizli resim Türk Lirasında Ön Yüzün Sol Tarafında Bulunan Atatürk Resmidir.)

Ayrıca Merkez Bankasının web sitesine girerek, piyasada olan birçok sahte paranın seri numarasını öğrenebilir ve elinizdeki paranın seri numarası ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Son olarak çıplak gözle sahte parayı kontrol etmek için, paranın genişlik ve yükseklik boyutlarını kontrol edebilirsiniz. Çünkü genelde sahte paraların boyutları, milimetrik olsa dahi gerçek paranın boyutlarından farklıdır.

 

Bunun yanı sıra, paraları saymak ve aynı anda %100 oranla sahteliğini kontrol etmek için HTM veya Mühlen Marka her hangi bir model para sayma makinesi’ni kullanabilirsiniz.